We współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych standardem stało się projektowanie przestrzeni na zewnątrz budynku, tak aby móc powiększyć powierzchnię użytkową budynku. Najczęściej wybieranym sposobem są tarasy na poziomie parteru z dużymi przeszkleniami prosto z salonu.
Problem pojawia się w okresie od wiosny do jesieni w czasie sprzyjającej słonecznej pogody. Nadmiar słońca może utrudniać dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu. Jednym z rozwiązań zacieniających powierzchnie tarasu jest otwierana markiza, która da nam komfort podczas picia porannej kawy.
Najłatwiej mówiąc markiza to ruchome zadaszenie tarasu, które zamontowane jest wyłącznie na ścianę budynku na wysokości ok 250-300cm od powierzchni tarasu. Otwieranie odbywa się za pomocą silnika elektrycznego z wbudowanym odbiornikiem radiowym, który sterowany jest przyciskiem pilota.
Jak markiza zachowuje się podczas wiatru?
Bardzo częstym pytaniem i wątpliwością jest to, czy markiza wytrzyma porywy silnego wiatru, jeśli jest montowana tylko do elewacji. Wzmocniona konstrukcja z aluminium ekstrudowanego, zastosowanie łańcucha Flyera w ramionach zapewnia trwałość i niezawodność działania markizy przez wiele lat.
Maksymalna szerokość markiz to 7m oraz 3,6m wysięgu, daje to łączną powierzchnię zadaszenia ok 25m2. To z kolei tworzy sporych rozmiarów żagiel, a więc jest realne prawdopodobieństwo, że silny wiatr może narazić konstrukcję na uszkodzenia. Co w takim przypadku?
Z pomocą przychodzi technologia, dzięki której w prosty sposób możemy zabezpieczyć swoją markizę, jak i dodać bezpieczeństwa osobom przebywającym w pobliżu. Czujnik wiatrowy, bo o nim mowa, działa jak osobisty strażnik, który ma za zadanie reagować na zbliżającą się burzę. Poprzez przekroczenie ustawionej granicy czułości, wysyła sygnał do silnika z poleceniem zamknięcia markizy i przejście w tryb alarmu. Tak więc nie musimy się martwić czy aby na pewno zamknęliśmy markizę przed wyjściem z domu.
A co jeśli nie będzie prądu?
Kolejnym problemem dla niektórych możemy być bardzo mało prawdopodobna, lecz nie da się ukryć, że możliwa sytuacja, w której to markiza pozostaje w pozycji otwartej, w budynku aktualnie nie ma prądu, a zbliża się burza. Co w takim przypadku? Również jest na to rozwiązanie w postaci specjalnie przygotowanego uchwytu na korbę do zamykania awaryjnego. Jest to silnik z możliwością kręcenia, co umożliwia nawinięcie tkaniny na rurę nawojową i całkowite zwinięcie.
Czy markiza jest przeciwdeszczowa?
Z zasady markiza jest osłoną przeciwsłoneczną i taka jest jej główna funkcja. Jednakże jeśli zostanie wyposażona w tkaninę z powłoką teflonową to spokojnie może nas osłonić przed deszczem. Należy pamiętać, iż w takiej sytuacji ważny jest kąt nachylenia ramion. Uchwyty trzymające całą konstrukcję posiadają regulację nachylenia. Markizy Selt są wyposażone w tkaniny akrylowe najwyższego gatunku, co zapewnia wysoką trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych.
Czy markizę można zamontować na elewację z ociepleniem?
Sporo osób rezygnuję z zakupu markizy z powodu ocieplenia elewacji budynku. Dla doświadczonej ekipy montażowej sama grubość styropianu nie stanowi żadnego problemu, ponieważ montaż odbywa się za pomocą przedłużeń uchwytów do ściany budynku. Także bez obaw można powiedzieć, że markizę da się powiesić w każdym miejscu, dobierając odpowednie mocowanie (np. do ściany, sufitu czy do krokwi dachowych).
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.